sobota, 28 grudnia 2013

Silka Tempo

Duże powierzchnie ścian budynków można wznosić bardzo szybko, dzięki nowej technologii wielkowymiarowych cegieł silikatowych. SILKA TEMPO to system wielkowymiarowych, wapienno-piaskowych elementów murowych. podstawową zaletą dużych rozmiarów bloków SILKO TEMPA, budowa przebiega znacznie szybciej, a ściany uzyskują lepsze parametry techniczne.

Wielkowymiarowe, wapienno-piaskowe bloki SILKA TEMPO pozwalają skrócić czas prac budowlanych nawet o 60%, a dzięki temu – uzyskać znaczących oszczędności w budżecie inwestycji. Bloki SILKA TEMPO zmniejszą koszty finansowania budowy i ostatecznie zapewnią wyższy zysk oraz możliwość spokojnego planowania kolejnych inwestycji.

Więcej informacji o elementach wielkowymiarowych SILKA TEMPO.

wtorek, 17 grudnia 2013

Kupuj materiały budowlane tanio

Planujesz budowę lub remont w przyszłym roku? Zaoszczędź na VAT i kup materiały budowlane jeszcze w 2013. Kupując materiały do budowy domu (w tym Silka, Ytong) lub remontu domu czy mieszkania (w tym Multipor) do końca tego roku masz jeszcze ostatnią możliwość skorzystania z odliczenia VAT. Ile można zaoszczędzić? W przypadku inwestycji wymagającej pozwolenia na budowę limit odliczenia wynosi w tej chwili ponad 33.000 zł, w przypadku inwestycji nie wymagającej pozwolenia na budowę – ponad 11.500 zł.
VAT na materiały budowlane

Możliwość odliczenia VAT na materiały budowlane wynika z ustawy wprowadzonej po wzroście podatku VAT z 7 do 22, a następnie do 23%. Opcja ta kończy się 31 grudnia 2013 roku, wraz z wprowadzeniem programu Mieszkanie dla Młodych.


Kup materiały budowlane jeszcze w tym roku. Niektóre firmy handlowe oferują możliwość przechowania materiału na swoim placu. Możesz kupić teraz, a budowę rozpocząć na wiosnę.

Zapraszamy do kontaktu z Ekspertami Silka Ytong, którzy podpowiedzą, jak skorzystać z ulgi budowlanej, jak załatwić formalności związane z budową, mogą też pełnić funkcję kierownika budowy.
Infolinia Silka Ytong: 801 122 227 lub 29 76 70 360

sobota, 30 listopada 2013

Co to jest mostek termiczny?

Stosowanie systemowych rozwiązań ma wiele zalet, m.in. pozwala na wielu błędów wykonawczych, takich, jak mostki termiczne. Czym są mostki termiczne? To negatywne zjawisko mające miejsce w budownictwie. Towarzyszy ogrzewaniu naszych domów i mieszkań.

Mostek termiczny odpowiada za ucieczkę ciepła z budynku. To miejsce w przegrodzie cieplnej budynku, w której przewodnictwo cieplne jest znacznie większe, niż przegrody.

Miejscach powstawania mostków termicznych charakteryzują się niższą temperaturę powierzchni wewnętrznej. Przyczyną powstawania mostków termicznych jest na ogół błędne zaprojektowanie lub wadliwe wykonanie określonych fragmentów budynku.Mostek termiczny prowadzi do powiększania strat ciepła w budynku, zawilgocenia jego wnętrz oraz powstawania pleśni na przegrodach.

Mieszkańcy domów jednorodzinnych bardzo często stykają się z problemem mostków termicznych i uciekającego w ten sposób ciepła z budynku. Czy można zlikwidować istniejące mostki termiczne? Tak, jednak eliminacja mostków cieplnych jest skomplikowana i powinna być rozpatrywana indywidualnie.

Określone działania w celu zlikwidowania istniejących mostków termicznych:

- ocieplenie ścian warstwą o wysokości 50–100 cm, połączoną z jednoczesną izolacją stropu;

- likwidacja źle wykonanych balkonów oraz zastąpienie ich balkonami o konstrukcji samonośnej lub balkonami wiszącymi;

- likwidacja spękań i dużych rys na elewacji poprzez uzupełnienie ubytków;

- montaż stolarki okiennej oraz drzwiowej w warstwie izolacji, żeby zastosowana izolacja nachodziła na ramy okienne i drzwiowe;

- utrzymanie ciągłości izolacji, pozbycie się z elewacji niepotrzebnych gzymsów;

- izolacja ściany piwnicy od strony wewnętrznej i zewnętrznej, po to izolacja piwnicy łączyła się z izolacją ściany zewnętrznej i stropu.

piątek, 29 listopada 2013

Video Silikaty

Film poniżej prezentuje współczesny proces produkcji silikatów, a dokładnie bloczków SILKA. Cegły i bloczki wapienno-piaskowe SILKA produkowane są z mieszanki piasku kwarcowego (90%), wapna palonego mielonego (7%) i wody (3%). Tutaj można znaleźć więcej informacji o materiałach budowlanych - silikatach.


sobota, 23 listopada 2013

Kobiety w budownictwie

Akademia Kobiet Budujących rozpoczyna na serwisie internetowym Zdrowa Budowa prezentację sylwetek interesujących przedstawicielek płci pięknej, które związały życie zawodowe z branżą budowlaną oraz architekturą. Na początek przypomniana została postać Anny Wagner Keichline.

Już jako nastolatka Anna Wagner Keichline wykazywała się niezwykłym talentem i uporem w dążeniu do celu. W wieku czternastu lat Anna Wagner Keichline zdobyła swoją pierwszą nagrodę za zbudowany samodzielnie dębowy stół. Pomimo ewidentnych ograniczeń spotykających wówczas płeć piękną, jej niebywały talent torował jej drogę do sławy od początku kariery zawodowej.

W 1906 Anna Wagner Keichline rozpoczęła studia inżynieryjne na Pennsylvania State College. Rok później przeniosła się do Cornell University, żeby móc zrealizować kolejne marzenie - certyfikat architektoniczny.

Anna Wagner Keichline wielokrotnie podkreślała, że kobiety świetnie odnajdują się w planowaniu architektonicznym – szczególnie mieszkaniowym. Dlaczego? Ponieważ kobiety posiadały zasoby intymnej wiedzy i doświadczeń związanych z funkcjonowaniem gospodarstwa domowego. Kobiety dużo precyzyjniej mogą przewidzieć wykorzystanie różnych pomieszczeń w domu przez jego przyszłych mieszkańców.

Swoje teorie udowodniła na przykładzie… kuchni. Zaprojektowała bowiem ulepszony segment kuchenny, ergonomicznie uwzględniający lokalizację zlewu i balii. Swoją kuchnię Anna Wagner Keichline opatentowała w 1912, już po ukończeniu wydziału architektury na Cornell University.

W 1920 Anna Wagner Keichline, jako pierwsza kobieta została certyfikowanym architektem w Pensylwanii. W ciągu swojej kariery architektonicznej projektowała domy i budynki w Pensylwanii, Ohio i Waszyngtonie.

Jej pasją pozostało jednak rozwiązywanie problemów domowego środowiska. W 1924 opatentowała kolejny projekt kuchni, który obejmował skośne blaty i szafki z użyciem jasnego szkła – dzięki temu czyszczenie mebli i układanie naczyń stało się łatwiejsze. W 1929 Anna Wagner Keichline opatentowała słynne łóżko dla małego mieszkania – łóżko mogło zostać złożone i schowane w ścianie.

Artykuł o Anna Wagner Keichline

wtorek, 12 listopada 2013

Multipor w łódzkich kamienicach

Według Głównego Urzędu Statycznego ponad 2,5 mln rodzin w Polsce mieszka w kamienicach lub domach jednorodzinnych sprzed II Wojny Światowej. Zarówno władze miejskie, jak i prywatni właściciele starają się rozwiązać problem zabytkowych budynków, coraz bardziej niedostosowanych do obecnych standardów mieszkaniowych.

Stan techniczny kilkudziesięciu-, a czasami nawet kilkusetletnich kamienic nierzadko pozostawia wiele do życzenia. Ściany w niektórych spośród tych domów grożą zawaleniem, narażając życie ich mieszkańców. W innych nie ma toalet lub ich liczba jest zdecydowanie mniejsza od liczby mieszkań.

Nawet te najlepiej zachowane obiekty nie były wznoszone z myślą o zachowaniu obecnie obowiązujących zasad energooszczędności. Zatem ich ogrzewanie pochłania olbrzymie ilości energii.

- W Łodzi znajduje się wiele cennych, niekiedy historycznie znaczących budynków. Zręczne wykorzystanie innowacyjnych technologii pozwoli na ich szybką termomodernizację i dostosowanie efektywności energetycznej zabytkowych kamienic do obecnych i przyszłych wymagań prawnych. Z ekonomicznego punktu widzenia, wykorzystywanie istniejących zasobów budowlanych, jest dużo korzystniejsze niż rozbiórka i budowa całkiem nowych obiektów – mówi arch. Paweł Tropisz z łódzkiej pracowni "2D-3D", Ekspert budowy Silka Ytong.

Władze Łodzi wdrożyły w życie program „Mia100 kamienic”, który jest próbą rekultywacji okresu świetności łódzkiej architektury. Łódź była miastem, które najwięcej skorzystało na XIX wiecznym rozkwicie przemysłu. Powstanie kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego i późniejsze otwarcie linii kolejowej Fabryczno-Łódzkiej stworzyły podwaliny pod rozwijającą się aglomerację. Wraz z upadkiem ery przemysłowej w Łodzi zapanował swoisty marazm. Wspaniała łódzka architektura, której rozmach opłacali bogaci fabrykanci – Izrael Poznański, Karol Scheibler, czy Edward Herbst – rozlatuje się w pył.

- Ściany zabytkowych budynków zostały wzniesione z cegły, kamienia lub w technologii muru pruskiego. Ze względu na sztukaterię zewnętrzną zdobiącą ich fasady, historyczne obiekty wymagają podczas termomodernizacji zachowania szczególnej ostrożności i zastosowania najnowszych rozwiązań budowlanych. Tak, aby po przeprowadzonym remoncie mogły zachować swój atrakcyjny, pierwotny wygląd. – zauważa Paweł Tropisz. - Jak wynika z mojego doświadczenia materiałami, które pozwalają na ochronę fasady przed zniszczeniem i dodatkowo poprawiają efektywność energetyczną zabytkowych kamienic są płyty Multipor – uzupełnia architekt. – Co ważne, z punktu widzenia projektanta i użytkownika, system Multipor chroni także zabytek przed zawilgoceniem, rozwojem glonów i wzrostem grzybów – puentuje Paweł Tropisz.

Dotychczas w ramach programu „Mia100 kamienic” zostało wyremontowanych lub jest w trakcie remontu 78 budynków. Niektóre spośród modernizowanych domów ocieplono od wewnątrz mineralnymi płytami Multipor. To rozwiązanie pozwoliło zachować fasadę w oryginalnym kształcie i dostosowało parametry energetyczne budynków do współczesnych wymagań.

Dzięki temu modernizacja łódzkich zabytków nie tylko cieszy oko, ale także pozwala na uzyskanie realnych oszczędności związanych z ogrzewaniem pomieszczeń.

W przyszłym roku Urząd Miasta Łódź planuje w ramach projektu „Mia100 kamienic” remont kolejnych 31 zabytkowych obiektów mieszkalnych.

poniedziałek, 28 października 2013

Proces produkcji silikatów

Poniższy film prezentuje współczesny proces produkcji silikatów, a dokładnie bloczków SILKA w zakładzie produkcyjnym Xella Polska. Cegły i bloczki wapienno-piaskowe SILKA produkowane są z mieszanki piasku kwarcowego (90%), wapna palonego mielonego (7%) i wody (3%).

Więcej informacji o materiałach budowlanych silikatach.


środa, 23 października 2013

Dom jednorodzinny z bloków Silka Tempo

Różnorodne zastosowanie wielkowymiarowych elementów Silka Tempo to charakterystyka tego materiału budowlanego. Silka Tempo zwykle spotykamy na budowie dużych obiektów. Tym razem możemy obejrzeć na poniższym filmie, jak bloki Silka Tempo zastosowano na na budowie domu jednorodzinnego we Włocławku:

niedziela, 29 września 2013

Folia znika z budowy

Ustawa o utrzymaniu porządku i czystości w gminach przyjęta została przez Sejm RP w styczniu 2012. Zgodnie z określoną w niej regulacją, gminy są właścicielami wszystkich śmieci wytworzonych przez mieszkańców oraz organizatorem wywozu oraz utylizacji odpadków. Odpady budowlane również muszą być usuwane zgodnie z wymogami nowej ustawy. Co najważniejsze, system zarządzania odpadami zgodny z nową regulacją w pełni zaczął funkcjonować od 1 lipca 2013

Cegły Silka pakowane są w folie zabezpieczającą cegły podczas transportu. Po rozpakowaniu cegieł, Xella Polska zaproponowała inwestorom rozwiązanie, które ułatwia proces budowy i jest zgodne z nowym rozporządzeniem. Jest to program Folia znika z budowy. Z programu Folia znika z budowy mogą skorzystać osoby fizyczne budujące dom, jak i firmy wykonawcze realizujące budowy na zlecenie inwestorów.

Obecne regulacje gospodarki odpadami są proekologiczne. Dzięki logistycznemu usprawnieniu systemu wywozu odpadów, już duża część śmieci przed trafieniem na wysypisko zostanie przesortowana.Gminy jednak bardzo różnie traktują odpady budowlane i remontowe. Odpady z remontów, wytworzone przez przedsiębiorców budowlanych nie są odpadami komunalnymi. Zgodnie z prawem, to firma budowlano-remontowa powinna zapewnić kontener przeznaczony do wywozu odpadów. Po zakończeniu prac firma wykonawcza powinna wywieźć go we własnym zakresie w ramach wykonywanej usługi.

Jednak co zrobić, jeśli inwestor wykonuje prace budowlane we własnym zakresie? Lub negocjując cenę prac wykonawczych nie ustalił kosztów wywozu śmieci? Może ponieść dodatkowe koszty, związane z transportem i składowaniem odpadów. Jednak w przypadku wykorzystania na budowie materiałów budowlanych Silka, osoba budująca dom lub budynek może bezpłatnie skorzystać z udziału w programie Folia znika z budowy.

Każdy klient, który zakupi bloki Silka może zgłosić pod numery telefonów 22 742 10 26 lub 693 373 216 albo przez wypełnienie formularza na stronie ytong-silka.pl, chęć oddania zbędnych opakowań foliowych.

Inwestor w ramach programu Folia znika z budowy otrzyma propozycje rozwiązania problemu z folią z opakowań budowlanych w ciągu pięciu dni od daty zgłoszenia. Może być to odbiór z placu budowy przez przedstawiciela firmy recyklingowej lub, w przypadku budów, których umiejscowienie nie daje możliwości odbioru folii - wskazanie najbliższego punktu skupu. W ramach programu Folia znika z budowy można oddać wszystkie opakowania foliowe, jakie nagromadziły się podczas prac budowlanych.

środa, 18 września 2013

Budujące czwartki

Nowa inicjatywa edukacyjna w branży budowlanej, czyli Budujące czwartki z Domowy.pl. Zainteresowanych budowaniem energooszczędnych domów zapraszamy na cykl BEZPŁATNYCH spotkań
Budujące czwartki z Domowy.pl. Spotkania organizowane są pod hasłem: Postaw na dom, buduj energooszczędnie!

To okazja konsultacji z ekspertami z branży budownictwa jednorodzinnego, bezpośredniej rozmowy z innymi inwestorami, a przede wszystkim – zdobycia konkretnych i praktycznych informacji dotyczących procesu budowy domu.

Spotkania są zaplanowane w największych miastach, tak, aby mogli w nich wziąć udział inwestorzy z różnych regionów Polski. Najbliższe odbędą się w następujących terminach:

26.09.2013 Kraków
10.10.2013 Rzeszów
24.10.2013 Lublin

Na spotkaniu poznasz specjalistów, dowiesz się jak budować energooszczędnie, sprawdzisz koszty takiej budowy, zdobędziesz wiedzę na temat dostępnych form jej finansowania (np. w ramach dopłat NFOŚiGW), skorzystasz z możliwości bezpłatnego indywidualnego doradztwa budowlanego, wymienisz się doświadczeniami z innymi inwestorami budującymi swoje domy w okolicy…

Dowiedz się więcej o energooszczędnym rozwiązaniu YTONG i SILKA. Silikaty to nadal doskonałe rozwiązanie przy okazji budowy domu w białej technologii. Beton komórkowy YTONG łączy w sobie dwie najważniejsze dla budownictwa mieszkaniowego cechy: wytrzymałość i izolacyjność termiczną.
Sprawdź, jak dobrze wybudować wymarzony dom ze ściany jednowarstwowej YTONG Energo z wewnętrznymi ścianami z cegieł SILKA.

środa, 21 sierpnia 2013

Silka w Pięknym Wrocławiu

W 2016 Wrocław stanie się Europejską Stolicą Kultury. Miasto od lat łączy przeszłość z przyszłością, starając się zgrabnie dostosowywać przestrzeń miejską do współczesnych wymogów. Dbając o estetykę rozbudowy miasta, kapituła złożona z architektów i członków Towarzystwa Miłośników Wrocławia przyznaje co roku nagrody w ramach konkursu Piękny Wrocław. W czerwcu 2013 roku budynek projektu GRID architekci wykonany z cegieł Silka otrzymał I nagrodę w XXIII edycji konkursu architektonicznego Piękny Wrocław.

Historyczne wrocławskie osiedle, Osobowice, jak cały Wrocław jest miejscem kilkusetletnich, budowlanych pamiątek, jak też industrialnej teraźniejszości miasta. Umiejętność dostosowania współczesnej architektury do historycznej zabudowy, to nie jedyny dualizm, z jakim stykają się tam wrocławscy architekci. Współczesne budownictwo coraz częściej pełni dwie, bardzo istotne funkcje w ramach jednego budynku: zawodową-publiczną oraz domową-prywatną. Przykładem takiego podejścia do architektury jest dom zaprojektowany przez GRID architekci i wybudowany na Osobowicach, który właśnie wygrał w XXIII edycji konkursu architektonicznego Piękny Wrocław w kategorii Najładniejszy dom jednorodzinny.

Dom jednorodzinny autorstwa Agnieszki Zając oraz Artura Toboła, tworzących razem pracownię GRID architekci, został zrealizowany na własne potrzeby. Jest to budynek mieszkalny, pełniący jednocześnie funkcję użytkową.

- Budynek wzorowany jest na przedwojennym, podupadającym gospodarstwie na Osobowicach, które chcieliśmy kupić. – mówi Agnieszka Zając z pracowni GRID architekci. - Gdy w następnym roku nabyliśmy działkę położoną 100 m od wspomnianego gospodarstwa mieliśmy wciąż w głowach obraz tamtej zabudowy. Zrealizowany na wrocławskich Osobowicach własny dom formą odzwierciedla wrażenia jakie pozostawiła w nas prostota i piękno minionej architektury. – dodaje Agnieszka Zając.

Gości wita niezależna parterowa pracownia połączona tarasem z budynkiem mieszkalnym. Bryły obu budynków połączone drewnianym parkanem dzielą działkę na dwie strefy: prywatny południowo wschodni ogród i otwartą od zachodu, publiczną cześć frontową.

Układ wewnętrzny budynku mieszkalnego posiada otwarty plan parteru osadzonego wokół centralnie położonych schodów. Na piętrze zaprojektowano część prywatną, dostępną przez antresolę, główną sypialnię wraz z garderobą oraz łazienką.

Estetyka wnętrza bazuje na wykorzystaniu materiałów konstrukcyjnych jako elementów wystroju. Celowo zastosowano do tego celu cegłę Silka produkowaną przez Xella Polska. Architekci zrezygnowali z tynków wewnętrznych na ścianach konstrukcyjnych pozostawiając fakturę bloczków Silka. Ponadto wyeksponowano stropy prefabrykowane, nadproża oraz drewnianą konstrukcją dachu. Elementami dominującymi są tu beton jako wykończenie podłóg i stropów prefabrykowanych oraz biel nietynkowanych ścian w połączeniu z akcentami z olejowanego drewna.

By nadać architekturze lokalnego charakteru nawiązującego do zabudowy zagrodowej, do budowy zastosowano tradycyjne materiały: drewno, cegłę oraz tynk. Bryła to archetyp zabudowy, czysta geometria nawiązująca do tradycji, podkreślona brakiem okapów, zbędnych detali np. przez zastosowanie ukrytej rynny. Płaszczyzny z desek modrzewiowych pomalowane na czarny kolor imitujące „drzwi do stodoły” w zestawieniu z białym tynkiem kreują zewnętrzny wizerunek domu.

- Podstawowym naszym założeniem było, by na niewielkiej narożnej działce i przy ograniczonym budżecie wybudować dom oraz pracownię. – wyjaśnia Artur Toboła z GRID architekci. - Przyjęte rozwiązania techniczne umożliwiły nam wykonanie budynku metodą gospodarczą (Do-It-Yourself) z niewielką pomocą profesjonalnych ekip, co było świadomym wyborem chęci zbudowania domu samemu oraz konsekwencją ograniczonego budżetu. – podsumowuje Artur Toboła.

Dom z pracownią na wrocławskich Osobowicach wyraża jedną z potrzeb współczesnego budownictwa, według której zwarta bryła budynku uległa rozproszeniu na część prywatną, domową i na część zawodową, otwartą lub specjalistyczną związaną z działalnością zawodową prowadzoną przez mieszkańców. Silka łączy obie strefy – cegły wapienno-piaskowe dedykowane są bowiem zarówno dla budownictwa jednorodzinnego, jak i doskonale sprawdzają się w budynkach nie-mieszkaniowych, czy przemysłowych.

Dom własny z pracownią
lokalizacja: Wrocław, Osobowice
Autor: GRID architekci s.c.
powierzchnia użytkowa:159m2
Projekt/Realizacja: 2009/2012

czwartek, 8 sierpnia 2013

Silka na video

Jak zrozumieć budowlankę, żeby zbudować sobie dom? Jak w sposób świadomy wybrać mieszkanie do kupna? Branżę budowlaną należy zobaczyć, żeby móc ją poznać.

Proces budowy, czy obecnie stosowane technologie budowlane można zrozumieć obserwując postęp prac na filmie. Xella Polska na kanale BUDOWANEpl w serwisie YouTube umieściła już ponad 260 filmów poświęconych branży budowlanej w Polsce.

Xella Polska w ciągu ostatnich kilku lat opublikował w Internecie setki filmów poświęconych branży budowlanej w Polsce. Początkowo można je było znaleźć w serwisie internetowym Budowane.pl. Projekt ten wystartował wiosną 2007. Już wtedy na stronie internetowej umieszczono filmy prezentujące inwestycje budowlane w trakcie prowadzonych na nich prac. Niewątpliwym atutem tych materiałów były komentarze specjalistów i inwestorów.

W 2009 pojawił się kanał video na YouTube – BUDOWANEpl. Prawie milion wyświetleń osadzonych na nim filmów to potwierdzenie sukcesu.

- Filmy prezentujące wznoszenie budynków czy konkretne zastosowania materiałów budowlanych YTONG, SILKA i MULTIPOR tworzone są dla tych, którzy myślą o budowie własnego domu lub chcą podnosić swoje umiejętności w zawodach związanych z branżą budowlaną –
zauważa Monika Mychlewicz, Dyrektor Marketingu Xella Polska. – Wykorzystywaliśmy różne możliwości technologiczne umożliwiające dotarcie z filmami poprzez Internet do użytkowników, ale coraz większa część produkcji prezentowana była w serwisie YouTube, a dokładnie na dedykowanym do tego kanale filmowym BUDOWANEpl.

Od pewnego czasu YouTube tworzony jest w oparciu o kanały, a nie pojedyncze filmy. To ma ułatwić odbiorcom dotarcie do interesujących ich treści. Prowadząc subskrypcję określonego kanału, użytkownik może mieć pewność, że nie przegapi interesującego go filmu.

Na kanale BUDOWANEpl znajdziesz filmy pokazujące proces powstawania domów jednorodzinnych w całej Polsce – w Zamościu, Włodawie, Nadarzynie i kilkudziesięciu innych miejscowościach. Prezentacje video uzupełniają wypowiedzi inwestora, architekta lub przedstawiciela firmy budowlanej. Podobnie prezentowane są wielorodzinne i usługowe inwestycje budowlane.

BUDOWANEpl to również filmy przedstawiające zalety i cykl produkcyjny materiałów budowlanych z oferty firmy Xella Polska: Ytong, Silka oraz Multipor.

- Filmy powstają z myślą o tych, którzy chcą poznać praktyczne zastosowania szerokiej gamy produktów Xella Polska – zaznacza Monika Mychlewicz, Dyrektor Marketingu Xella Polska. – Znając jednak preferencje internautów oraz specyfikę polskiej branży budowlanej, dbamy również o walory edukacyjne filmów, co wiąże je ściśle z realizowanymi przez Xella Polska projektami – Kompas Budowy, Akademia Kobiet Budujących czy Akademia Murowania.

Subskrybuj kanał i śledź rozwój branży budowlanej w Polsce!

wtorek, 30 lipca 2013

Silka Tempo

Duże powierzchnie ścian budynków można wznosić bardzo szybko, dzięki nowej technologii wielkowymiarowych cegieł silikatowych. Silka Tempo to system wielkowymiarowych, wapienno-piaskowych elementów murowych. podstawową zaletą dużych rozmiarów bloków Silka Tempo, budowa przebiega znacznie szybciej, a ściany uzyskują lepsze parametry techniczne.

Wielkowymiarowe, wapienno-piaskowe bloki Silka Tempo pozwalają skrócić czas prac budowlanych nawet o 60%, a dzięki temu – uzyskać znaczących oszczędności w budżecie inwestycji. Bloki Silka Tempo zmniejszą koszty finansowania budowy i ostatecznie zapewnią wyższy zysk oraz możliwość spokojnego planowania kolejnych inwestycji.

Więcej informacji o elementach wielkowymiarowych Silka Tempo.

niedziela, 28 lipca 2013

Czym docieplać glify okienne i drzwiowe?

Multipor o grubości 3 cm to nowy rodzaj mineralnych płyt izolacyjnych idealny do ocieplania od wewnątrz tych miejsc, które wymagają cienkiej warstwy izolacji - czyli Multipor do ocieplania glifów okiennych i drzwiowych. Doskonale nadają się również do ocieplenia ścian przy wymianie okien na nowe, jako „ciepły montaż okien”.

Ocieplanie budynku wiąże się z szeregiem prac dodatkowych, które należy wykonać, aby termomodernizacja przyniosła pożądany efekt. Jednym z elementów jest odpowiednie zabezpieczenie termiczne połączeń ścian ze stolarką okienną i drzwiową, w celu wyeliminowania mostków termicznych. Mostek termiczny to element przegrody budowlanej o znacznie wyższym, niż sąsiadujące z nim elementy, współczynniku przewodzenia ciepła, w konsekwencji prowadzący do punktowego wychładzania przegrody i niekontrolowanej utraty ciepła. Bardzo istotny jest zatem właściwy montaż okien i dodatkowe ocieplenie glifów. Takie zabezpieczenie potencjalnych mostków termicznych pozwoli na ograniczenie strat ciepła - przez to zmniejszenie kosztów ogrzewania, a także zredukowanie ryzyka kondensacji pary wodnej na wewnętrznej powierzchni ścian oraz rozwoju pleśni i grzybów.

Mineralne płyty Multipor o grubości 3 cm są idealnym rozwiązaniem do ocieplenia glifów, we wszystkich rodzajach otworów okiennych. Podobnie, jak pozostałe produkty Multipor, charakteryzują się doskonałymi parametrami cieplnymi, paroprzepuszczalnością, całkowitą niepalnością oraz łatwością obróbki. Zapewniają odpowiednie parametry cieplne, eliminując mostki termiczne wynikające z osadzenia okien i drzwi na ścianach zewnętrznych. Są także dobrym rozwiązaniem dla osób wymieniających okna na nowe, jako element tzw. „ciepłego montażu okien”.

- Multipor o grubości 3 cm jest doskonałym uzupełnieniem dotychczasowej oferty mineralnych płyt izolacyjnych Multipor, ze względu na możliwość ocieplenia tak newralgicznych miejsc, jak glify okienne. Ich ogromną zaletą jest łatwość obróbki i szybkość montażu. Płyty można przycinać do wymaganego rozmiaru, a dzięki dogodnemu formatowi 60x25 cm można je przyklejać zarówno w pionie, jak i poziomie – mówi Piotr Partyka, doradca klienta Xella Polska.

Multipor 3 cm mocuje się do glifów okiennych, analogicznie do montażu płyt Multipor o innej grubości do powierzchni pełnych ścian i stropów, za pomocą zaprawy lekkiej Multipor. Struktura płyt pozwala na osiągnięcie dużej trwałości warstwy ocieplenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku takich miejsc, jak glify okienne - bardziej narażonych na uszkodzenia niż powierzchnia zewnętrzna ścian. Dzięki swojej plastyczności i łatwości obróbki Multipor 3 cm nadaje się do ocieplania glifów w oknach o nietypowych kształtach – łukowych, okrągłych, itp.

Płyty Multipor o grubości 3 cm mogą być stosowane w każdym typie budynków niezależnie od sposobu ocieplania. Są dobrym rozwiązaniem zarówno podczas ocieplania od wewnątrz obiektów zabytkowych, jak i podczas wykonywania izolacji ścian od zewnątrz. Elementy Multipor 3 cm mogą być stosowane również podczas ocieplania budynków przy pomocy innych materiałów – styropianu czy wełny mineralnej. Ocieplenie powierzchni glifów okiennych płytami Multipor 3 cm stanowi doskonałe uzupełnienie wszelkich prac termomodernizacyjnych.

wtorek, 9 lipca 2013

Silka Tempo na osiedlu we Wrocławiu

Silka Tempo znajduje zastosowanie na inwestycjach budowlanych w Polsce. Pierwsze elementy wielkowymiarowe znalazły zastosowanie na osiedlu mieszkaniowym COLORE we Wrocławiu.
Wznoszone w technologii Silka Tempo osiedle wyróżnia atrakcyjna i spokojna lokalizacja, nowoczesna architektura oraz zastosowanie materiałów najwyższej jakości i nowoczesnej technologii.

O wyborze technologii budowlanej Silka Tempo zadecydowały parametry techniczne zapewniające najwyższy komfort akustyczny mieszkań, terminowość oraz skrócenie czasu realizacji inwestycji.

Wielorodzinne osiedle mieszkaniowe COLORE powstaje w południowej części Wrocławia, na Krzykach. Inwestorem i wykonawcą jest DewelopART Fidelis Sp. z o. o. Sp. k. Osiedle

- Przy wyborze materiałów do budowy ścian postawiliśmy na Silka Tempo – rozwiązanie, które jest dla nas optymalne, zarówno pod względem jakościowym, jak i ekonomicznym. Zapewnia najwyższą jakość wykonania, pozwala skrócić czas realizacji, a co najważniejsze - dzięki swoim parametrom, pozytywnie wpłynie na walory użytkowe mieszkań na osiedlu COLORE – mówi Paweł Siatka, dyrektor ds. inwestycji DewelopART.

W przypadku budownictwa wielorodzinnego, jednym z najważniejszych elementów jest zapewnienie mieszkańcom komfortu akustycznego. Ten czynnik był również kluczowy dla DewelopART, przy wyborze materiałów do budowy osiedla na Krzykach. Wrocławski deweloper zainwestował w bloki Silka Tempo, które zapewniają izolacyjność akustyczną znacznie przewyższającą obowiązujące wymagania. Dzięki bardzo dużej gęstości bloków, mniejszej ilości spoin, Silka Tempo, masywna i jednorodna przegroda zapewni użytkownikom mieszkań doskonałą ochronę przed hałasem. Bloki Silka Tempo charakteryzują się także bardzo wysoką wytrzymałością (20 N/mm2) i trwałością pozwalającą na wznoszenie wielokondygnacyjnych budynków mieszkalnych bez udziału konstrukcji szkieletowych. Są materiałem niepalnym, klasy A1, gwarantując skuteczną ochronę przed pożarem. Dodatkowym ich atutem jest duża zdolność gromadzenia ciepła oraz bezwładność termiczna. Dzięki temu przez cały rok wewnątrz budynku panuje optymalna temperatura i przyjemny klimat. Bloki Silka Tempo wyróżniają się naturalnym pochodzeniem surowców (piasek, wapno), co czyni z nich ekologiczny i najzdrowszy materiał budowlany, przyjazny dla domowników.

Duże rozmiary bloków Silka Tempo oraz łatwość ich montażu zwiększają efektywność inwestycji deweloperskich. Zastosowanie elementów Silka Tempo ponad dwukrotnie skraca czas murowania ścian w porównaniu do bloków drobnowymiarowych. Ma to znaczący wpływ na skrócenie czasu budowy, a co za tym idzie obniżenie kosztów jej prowadzenia. Bloki są przenoszone i osadzane na murze przy pomocy mini-żurawia. Specjalne chwytaki umożliwiają przenoszenie jednocześnie kilku elementów, dzięki czemu nakład pracy na budowie jest znacznie mniejszy.

- Wznoszenie ścian z Silka Tempo jest naprawdę proste i odbywa się dosłownie w mgnieniu oka. Jest to materiał, który spełnił nasze oczekiwania – pozwolił skrócić czas realizacji stanu surowego budynku o blisko 30% oraz ograniczyć koszty inwestycji związane chociażby z wynajęciem sprzętu budowlanego czy robocizną – podsumowuje Paweł Siatka.

Informacje o inwestycji COLORE

COLORE to pierwsza inwestycja w Polsce, która powstaje przy użyciu innowacyjnego systemu bloków wapienno-piaskowych – Silka Tempo. Osiedle powstaje na Krzykach, spokojnym i dobrze skomunikowanym osiedlu Klecina we Wrocławiu. Trzy-piętrowy budynek został zaprojektowany w nowoczesnym stylu. Budynek wykonany zostanie w systemie tradycyjnym – na żelbetowych stropach filigran, ściany powstaną przy użyciu bloków Silka Tempo. W ramach inwestycji powstanie 75 funkcjonalnych mieszkań o powierzchni od 23 do 73 m2. Wszystkie mieszkania posiadają balkony, a położone na parterze tarasy i zielone ogródki. Termin zakończenia budowy to IV kwartał 2013 roku.

Informacje o Silka Tempo

W 2012 roku Xella Polska unowocześniła linię produkcyjną fabryki w Żabinku k. Poznania. Oprócz standardowych bloków Silka, w zakładzie odbywa się produkcja elementów wielkowymiarowych Silka Tempo. Fabryka w Żabinku, jako jedyna w Polsce produkuje ten materiał budowlany. Po modernizacji fabrykę może opuszczać nawet 20 tys. m3 tych wyrobów rocznie.

sobota, 29 czerwca 2013

Silikaty

Silikaty związane są z historią budownictwa od dawna. Niektóre materiały budowlane znane sa od tysięcy lat, jako funkcjonalne materiały do budowania domów. Na pewno jest takim materiałem drewno oraz wapień i piaskowiec. Drewno nie do końca sprawdza się jako materiał spełniający oczekiwania współczesnego budownictwa. Tymczasem wapień i piaskowiec stanowią nadal bardzo ważny, popularny surowiec budowlany.

Materiały budowlane znane na rynku jako silikaty, to cegły wapienno-piaskowe. Współczesne cegły wapienno-piaskowe produkuje się w sposób dużo bardziej zaawansowany, w pełni wykorzystując w ten sposób zalety tych surowców. Silikaty otrzymuje się bowiem z mieszaniny piasku kwarcowego (90%), wapna (7%) i wody (3%). Pod działaniem przegrzanej pary wodnej o temperaturze 200°C przy zwiększonym ciśnieniu 16 atmosfer około 4÷7% krzemionki łączy się z wapnem tworząc nierozpuszczalne krzemiany wapnia. Tak powstałe związki wiążą ziarna piasku, co wpływa na wysoką wytrzymałość gotowych wyrobów. Proces produkcji silikatów trwa obecnie niespełna 12 godzin.

Bloki wapienno-piaskowe SILKA charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką gęstością – od 1200 do 1800 kg/m3. Dzięki temu bloki SILKA są niezwykle wytrzymałe, co pozwala wznosić, szczególnie w budynkach jednorodzinnych, cieńsze ściany konstrukcyjne. Wysoka gęstość gwarantuje także bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i akumulację ciepła. Sprawia to, że ściany z bloków wapienno-piaskowych SILKA doskonale sprawdzają się jako przegrody wewnętrzne zapewniające komfort i ciszę oraz bardzo dobre warunki termiczne, szczególnie w upalne letnie dni.

poniedziałek, 24 czerwca 2013

Silka Tempo we Wrocławiu

Jak można wznosić budynki szybciej? Wystarczy zastosować na budowie wielkowymiarowe bloki Silka Tempo. Silikaty mają dużo szersze zastosowanie, niż to znane dotąd w polskim budownictwie. Materiał budowlany Silka Tempo znalazł zastosowanie na inwestycji budowlanej we Wrocławiu, co zostało zarejestrowane i zaprezentowane na poniższym filmie.

Silka Tempo to nowoczesny system wielkowymiarowych, wapienno-piaskowych elementów murowych. Dzięki dużym rozmiarom bloków budowa przebiega znacznie szybciej, niż na tradycyjnie wznoszonej budowie, a ściany uzyskują lepsze parametry techniczne.

Bloki Silka Tempo, czyli materiały budowlane produkowane Xella Polska, umożliwiają skrócenie czasu prac budowlanych nawet o 60%.

Projekt wielorodzinnego budynku Colore uwieczniony na filmie, realizowany jest przez wrocławską firmę DewelopART.

wtorek, 11 czerwca 2013

Produkcja SILKA

Video prezentuje współczesny proces produkcji silikatów, a dokładnie bloczków SILKA. Cegły i bloczki wapienno-piaskowe SILKA produkowane są z mieszanki piasku kwarcowego (90%), wapna palonego mielonego (7%) i wody (3%).

Więcej informacji o materiałach budowlanych silikatach.


piątek, 31 maja 2013

SILKA

Cegła SILKA, jak wszystkie silikaty na rynku, jest wapienno-piaskowym materiałem budowlanynm. Cegłę SILKA otrzymuje się z mieszaniny piasku kwarcowego (90%), wapna (7%) i wody (3%). Pod działaniem przegrzanej pary wodnej o temperaturze 200°C przy zwiększonym ciśnieniu 16 atmosfer około 4÷7% krzemionki łączy się z wapnem tworząc nierozpuszczalne krzemiany wapnia. Nowopowstałe związki wiążą ziarna piasku, co wpływa na wysoką wytrzymałość gotowych wyrobów. Proces produkcji silikatu w zakładach produkcyjnych SILKA trwa obecnie niespełna 12 godzin.

Cegły wapienno-piaskowe SILKA charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką gęstością – od 1200 do 1800 kg/m3. Dzięki temu silikaty są niezwykle wytrzymałe, co pozwala wznosić, szczególnie w budynkach jednorodzinnych, cieńsze ściany konstrukcyjne. Silikaty są odporne na rozwój grzybów i innych bakterii. Ściany wznoszone przy zastosowaniu cegły SILKA dobrze stabilizują wilgoć i temperaturę powietrza w pomieszczeniach.

Wysoka gęstość cegieł SILKA gwarantuje bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i akumulację ciepła. Sprawia to, że ściany z bloków wapienno-piaskowych SILKA doskonale sprawdzają się jako przegrody wewnętrzne zapewniające komfort i ciszę oraz bardzo dobre warunki termiczne, szczególnie w upalne letnie dni.

środa, 29 maja 2013

Sieradzki YTONG najlepszy w Europie

Xella jest producentem nie tylko cegieł wapienno-piaskowych SILKA, ale również betonu komórkowego YTONG. Zakład produkcyjny YTONG w Sieradzu już po raz siódmy zajął pierwsze miejsce w Europejskim Konkursie Jakości organizowanym corocznie w ramach firmy Xella. Sieradzki producent bloczków YTONG wyprzedził kilkadziesiąt zakładów konkurujących o ten najwyższy laur. W maju br. po raz pierwszy w historii tej fabryki odbyły się dni otwarte dla inwestorów indywidualnych i firm z branży budowlanej, podczas których m.in. można było obejrzeć cały proces produkcyjny.

Nieprzerwanie od 2002 roku zakład produkcji betonu komórkowego YTONG z Sieradza plasuje się w czołówce najlepszych europejskich fabryk koncernu Xella. Pierwszą nagrodę sieradzki YTONG otrzymał już po raz siódmy. Jest to dowód uznania dla pracowników zakładu dbających o utrzymanie wysokiej jakości standardów produkcji. W Sieradzu powstaje pełna gama wyrobów YTONG, łącznie z najcieplejszym na polskim rynku materiałem budowlanym - bloczkami YTONG ENERGO o gr. 48 cm. Zastosowane tu technologie produkcji i nowoczesny park maszynowy, sprawiają, że jest to najnowocześniejsza fabryka YTONG na świecie. Tworzone w niej najwyższej jakości ekologiczne bloczki z betonu komórkowego YTONG gwarantują inwestorom doskonałe właściwości cieplne, bezpieczeństwo i trwałość, a co za tym idzie komfort budowy i komfort mieszkania.

Firma Xella co roku organizuje Europejski Konkurs Jakości wśród swoich 36 zakładów. Jego intencją jest wyłonienie fabryki, której produkty cechuje najwyższa jakość. Na decyzję o przyznaniu nagrody mają wpływ parametry i właściwości produktów istotne z punktu widzenia klienta. Są to: wymiary, jakość krawędzi i powierzchni bloczków, sposób ułożenia na palecie, oznaczenie i foliowanie. Pod uwagę brana jest również dbałość o środowisko naturalne. Szczegółowa kontrola odbywa się dwa razy do roku w każdym zakładzie. Ocena bloczków jest prowadzona według systemu, opracowanego przez specjalistów Xella do spraw jakości.

- Przyznanie kolejnej, już siódmej nagrody dla naszego zakładu to niezwykłe wydarzenie. Każde następne wyróżnienie w Europejskim Konkursie Jakości cieszy nas jeszcze bardziej, bowiem świadczy o tym, że nieprzerwanie utrzymujemy najwyższy standard oferowanych produktów – mówi Roman Winiarczyk, kierownik zakładu w Sieradzu. – To również doskonała motywacja do dalszego rozwoju technologicznego oraz pracy nad przygotowaniem do produkcji kolejnych zaawansowanych wyrobów. – dodaje Roman Winiarczyk.

Informacja o nagrodzie zbiegła się z organizacją dni otwartych w fabryce YTONG w Sieradzu, które odbyły się 10-11 maja br. Po raz pierwszy w historii zakładu, wszyscy chętni mieli okazję obejrzeć proces produkcyjny, uczestniczyć w seminariach na temat planowania budowy domu, a także wziąć udział w pokazach murowania z betonu komórkowego YTONG.

Dni otwarte w zakładach YTONG w Ostrołęce, Miliczu oraz Pile organizowane są cyklicznie począwszy od 2010 roku. W zeszłym roku wzięło w nich udział aż 600 osób. Natomiast sieradzką fabrykę w maju tego roku odwiedziło ok. 100 gości. Wśród zwiedzających znaleźli się m.in. uczniowie i studenci kierunków o profilu budowlanym, firmy wykonawcze, projektanci, dystrybutorzy oraz inwestorzy indywidualni. Głównym zamierzeniem tej aktywności jest pogłębienie wśród uczestników wiedzy na temat procesu budowy domu i produkcji wysokiej jakości materiałów budowlanych YTONG.

środa, 15 maja 2013

Akademia Kobiet Budujących SILKA YTONG

Blisko 300 pań uczestniczyło w wiosennej edycji Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG, która odbywała się w 26 miastach Polski. Spotkania oraz wyniki specjalnego sondażu przeprowadzonego wśród uczestniczek pokazały, że panie biorą sprawy w swoje ręce i aktywnie angażują się w cały proces budowy domu jednorodzinnego.

Zakończył się cykl wiosennych, kobiecych spotkań o budowaniu – Akademia Kobiet Budujących SILKA YTONG. Tegoroczna edycja była wyjątkowa, zarówno pod względem zasięgu, jak i frekwencji. Spotkania odbyły się na terenie całej Polski, w 26 miastach, łącznie wzięło w nich udział blisko 300 pań. To, co wyróżniało tę edycję, to również liczba blisko 30 lokalnych ekspertek, które dzieliły się swoją wiedzą oraz znajomością miejscowych uwarunkowań determinujących budowę domu. Zainteresowanie i chęć udziału w Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG okazała się tak duża, że na specjalne życzenie inwestorek zostały zorganizowane spotkania w Łodzi i Lublinie.

- Dziękujemy Paniom z całej Polski za udział w wiosennej edycji Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG. Kobiety aktywnie uczestniczą w spotkaniach Akademii i aktywnie budują! – mówi Monika Mychlewicz, dyrektor marketingu Xella Polska. - Spotkałyśmy się z bardzo pozytywnymi reakcjami i opiniami potwierdzającymi, że idea naszych spotkań jest dla nich wartościowa. Wszystkie Panie, które chcą wziąć udział w spotkaniach zapraszamy na kolejną edycję – dodaje Monika Mychlewicz.

Uczestniczki Akademii o swojej roli przy budowie domu

Wiosenna edycja Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG pokazała, że panie coraz częściej i chętniej uczestniczą w planowaniu i budowie swojego domu. Uczestniczki wzięły udział w specjalnym sondażu, którego celem było poznanie ich spostrzeżeń nt. roli kobiet w branży budowlanej, a także określenie stopnia zaangażowania w proces budowy domu.

Co czwarta kobieta decyduje o wyborze materiałów budowlanych
Ciekawym elementem badania było poznanie motywacji, jakimi kierują się panie budując dom. Wśród czynników wpływających na tę decyzję ponad połowa z nich (56%) wymienia pragnienie komfortu mieszkania i bliskości z naturą. Kolejnymi istotnymi elementami, na które wskazały ankietowane jest chęć bycia niezależnym (41%) oraz możliwość samodzielnego zaaranżowania przestrzeni według własnych potrzeb i oczekiwań (36%). Wyniki te pokazują, że kobiety podchodzą do budowy domu bardzo emocjonalnie. Traktują go, jako realizację swoich marzeń, idealne miejsce dla siebie i swoich najbliższych, wolne od niewygód związanych z bezpośrednią bliskością sąsiadów. To także kolejny dowód na tak aktywny udział w procesie budowy. Na pytanie, dlaczego angażują się w budowę domu – 55% pań potwierdza, że jest to istotna kwestia dotycząca ich przyszłości i chcą mieć nad nią kontrolę.

Panie aktywnie podchodzą do budowy domu na różnych jego etapach. Przy wyborze projektu brało udział aż 62% badanych, 51% - przy wyborze lokalizacji i działki. Co ciekawe, panie decydują także o wyborze technologii i materiałów budowlanych – tak deklaruje ponad jedna czwarta z nich.

Budowa domu jest przedsięwzięciem indywidualnym, wiążącym się z różnymi wyzwaniami. Największym z nich dla uczestniczek Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG jest pozyskanie środków na finansowanie budowy – 45%. Dla 33% pań problemem jest wybór lojalnej, uczciwej ekipy wykonawczej, a dla 27% dobór odpowiedniej technologii i materiałów.

Platforma wymiany doświadczeń
Spotkania z cyklu Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG pokazują, że panie potrzebują przestrzeni, gdzie w nieformalnej, miłej atmosferze poruszane są zagadnienia związane z planowaniem i budową domu. Uczestniczki potwierdziły, że na spotkaniach uzyskały niezbędną wiedzę związaną z przeprowadzeniem budowy domu. Dodatkowo udział w Akademii był dla nich doskonałą platformą wymiany doświadczeń, możliwością dopytania o nurtujące kwestie, tematy. Ważnym elementem spotkań było również otrzymanie, dostosowanych do indywidualnych potrzeb, praktycznych porad od ekspertek budowy, a także kontaktu do nich.

Ekspertki budowy SILKA YTONG, które prowadzą spotkania w ramach Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG doskonale wiedzą, jak ważną inwestycją jest budowa domu. Wiąże się ona z wieloma wyzwaniami, wątpliwościami, pytaniami. Dlatego też rola Akademii jest dla nich również bardzo ważna.

- Akademia Kobiet Budujących to inicjatywa bardzo potrzebna. Moje wieloletnie doświadczenia związane z realizacją zabudowy jednorodzinnej pokazują, że kobiety miały, mają i będą miały większy wpływ na budowę domu. To one wybierają i dostosowują projekt dla potrzeb rodzinny, załatwiają wszelkie formalności, decydują także o wyborze technologii i materiałów. Rola Akademii jest zatem bezcenna – w jednym miejscu panie otrzymują potrzebną wiedzę i fachowe wsparcie – mówi Anna Marchwacka, z firmy ANMAR, ekspertka budowy SILKA YTONG.

- Miałam przyjemność dołączyć do Akademii Kobiet Budujących w tym roku i muszę podkreślić, że jest to niesamowita i bardzo potrzebna akcja. Jako kobieta, doskonale wiem, że możliwość swobodnej rozmowy i indywidualnych kontaktów z paniami o podobnych doświadczeniach, pomaga w zrozumieniu tematu, w rozwianiu wątpliwości związanych z budową domu. Dzięki takim spotkaniom, kobiety z jeszcze większym zaangażowaniem i pewnością siebie biorą udział w pełnym procesie planowania i budowy swojego idealnego domu – dodaje Anna Bobrowska-Sałuda z biura projektowego „Saluda Architekci”, ekspertka budowy SILKA YTONG.

Zobacz: Akademia Kobiet Budujących

wtorek, 30 kwietnia 2013

Wielkowymiarowe bloki SILKA TEMPO

Duże powierzchnie ścian budynków można wznosić bardzo szybko, dzięki nowej technologii wielkowymiarowych cegieł silikatowych. SILKA TEMPO to system wielkowymiarowych, wapienno-piaskowych elementów murowych. podstawową zaletą dużych rozmiarów bloków SILKO TEMPA, budowa przebiega znacznie szybciej, a ściany uzyskują lepsze parametry techniczne.

Wielkowymiarowe, wapienno-piaskowe bloki SILKA TEMPO pozwalają skrócić czas prac budowlanych nawet o 60%, a dzięki temu – uzyskać znaczących oszczędności w budżecie inwestycji. Bloki SILKA TEMPO zmniejszą koszty finansowania budowy i ostatecznie zapewnią wyższy zysk oraz możliwość spokojnego planowania kolejnych inwestycji.

Więcej informacji o elementach wielkowymiarowych SILKA TEMPO.

czwartek, 25 kwietnia 2013

Dni Otwarte w Sieradzu i Miliczu

YTONG otwiera swoje fabryki - w sobotę, 11 maja w Sieradzu (woj. łódzkie), a następnie 18 maja w Miliczu (woj. dolnośląskie). Wszyscy zainteresowani mogą zobaczyć jak wygląda nowoczesna produkcja betonu komórkowego, wziąć udział w seminariach nt. budownictwa energooszczędnego, obejrzeć pokaz murowania, czy też porozmawiać z ekspertami.

Bloczki YTONG produkowane w polskich zakładach, od lat uznawane są za najlepsze na świecie, co świadczy o wysokiej jakości i innowacyjności produkcji. Już wkrótce każdy będzie mógł przekonać się o tym odwiedzając fabrykę YTONG w Sieradzu oraz Miliczu, w ramach dni otwartych. Warto podkreślić, że po raz pierwszy swoje podwoje dla zwiedzających otworzy zakład w Sieradzu – najnowocześniejsza fabryka betonu komórkowego na świecie.

Odwiedzający fabryki nie tylko będą mogli na żywo przyjrzeć się procesowi produkcji najcieplejszych bloczków na rynku - YTONG ENERGO, ale również skorzystać z indywidualnych konsultacji i porad ekspertów dotyczących planowania i budowy domu. Specjaliści doradzą m.in. jak wybrać projekt, przygotować dokumentację budowlaną, uzyskać niezbędne pozwolenia, zaplanować koszty i harmonogram prac, a także wybrać odpowiednie materiały i ekipę budowlaną. Poruszane będą również zagadnienia związane z energooszczędnym budowaniem oraz poprawą parametrów cieplnych domu. Ciekawym punktem programu będą pokazy murowania z bloczków YTONG prowadzone przez wykwalifikowanych instruktorów. Uczestnicy będą mogli zobaczyć, a nawet samodzielnie przekonać się, jak szybko i dokładnie muruje się ściany z betonu komórkowego YTONG.

Zapraszamy do zwiedzania fabryk YTONG! Aby się zarejestrować wystarczy wypełnić formularz Dni Otwarte w zakładach YTONG,

Terminy dni otwartych:
11 maja – fabryka YTONG w Sieradzu, ul. Zakładników 79-83 
18 maja – fabryka YTONG w Miliczu, ul. Powstańców Wielkopolskich 1

W programie:
10.30 – 11.15 Planowanie kosztów budowy domu
11.30 – 12.15 Wybór projektu gotowego domu: energooszczędność i funkcjonalność
12.30 – 13.15 Jak dobrze wybrać ekipę budowlaną
13.30 – 14.15 Docieplenie ścian od wewnątrz

Informacje o zakładzie w Sieradzu
Zakład YTONG w Sieradzu został uruchomiony we wrześniu 2000 roku. Jest to najnowocześniejszy zakład produkcji betonu komórkowego YTONG w koncernie Xella, a także najnowocześniejszy zakład produkcji betonu komórkowego na świecie. Od 2002 roku nieprzerwanie zdobywa czołowe lokaty w Europejskim Konkursie Jakości. Obecnie w fabryce zatrudnionych jest 54 pracowników.

Informacje o zakładzie w Miliczu
Zakład YTONG w Miliczu działa od 2007 roku. Zajmuje się produkcją pełnej gamy produktów YTONG, łącznie z najcieplejszymi na rynku bloczkami YTONG ENERGO. Wyposażony jest w nowoczesną zautomatyzowaną linię produkcyjną oraz ekologiczną kotłownię zasilaną gazem ziemnym. Obecnie w fabryce zatrudnionych jest 68 pracowników.

wtorek, 9 kwietnia 2013

Ocieplanie od wewnątrz

Ocieplanie od wewnątrz to jedna z metod izolacji budynku. Ocieplanie od środka budzi obecnie zainteresowanie wśród właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych oraz profesjonalistów, takich jak zarządcy nieruchomości, konserwatorzy zabytków czy architekci.

Atrakcyjność ocieplania pomieszczeń od wewnątrz wynika z faktu, że jest jedynym rozwiązaniem, kiedy izolacja budynków od strony zewnętrznej jest niemożliwa, czy też zakazana. Ociepleniem ścian od wewnątrz poprawi komfort cieplny i obniży rachunki za ogrzewanie, gdy spółdzielnia lub wspólnota mieszkaniowa zwleka z termomodernizacją budynku mieszkalnego.

Xella Polska przygotowała Vademecum MULTIPOR – kiedy i jak ocieplać od wewnątrz, gdzie wyjaśnia w jakich sytuacjach ocieplać budynki od wewnątrz, czym różni się ocieplenie od wewnątrz od ocieplenia od zewnątrz oraz na co zwracać uwagę przy stosowaniu technologii ocieplania ścian od wewnątrz.

MULTIPOR jest jednym z nielicznych rozwiązań umożliwiających skuteczne ocieplenie od wewnątrz. Pozwala uzyskać lepsze parametry cieplne wszędzie tam, gdzie możliwości zastosowania izolacji zewnętrznej są ograniczone. Przy izolacji od zewnątrz mur, który znajduje się po ciepłej stronie, nagrzewa się razem z pomieszczeniem, więc różnice temperatur między ścianą a powietrzem wewnątrz nie są duże. Ściana nie może być podatna na wykraplanie się pary wodnej. Inaczej w przypadku ocieplania od wewnątrz, w którym występuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na styku ocieplenia i ściany. Stąd konieczność zastosowania materiałów o odpowiednich parametrach, takich jak płyty izolacyjne MULTIPOR.

Vademecum MULTIPOR wyjaśnia szczegółowo zalety mineralnych płyty izolacyjnych, wykonanych z bardzo lekkiej odmiany betonu komórkowego. Beton komórkowy chłonie wilgoć z powietrza i bardzo szybko wysycha. Właściwości te sprawiają, że MULTIPOR można stosować jako ocieplenie od wewnątrz bez paroizolacji.

niedziela, 17 marca 2013

Obiekty rolnicze jako hotele

SILKA to popularny materiał budowlany w rolnictwie. Ze względu na ich liczne pozytywne aspekty, z cegieł silikatowych powstają obory, stajnie oraz inne budynki gospodarcze. Jak się okazuje, SILKA może służyć również do przekształcania starych budynków gospodarczych w zupełnie innych celach.

Cała Europa rewitalizuje bowiem nie tylko swoje dworki i pałace, ale również przystosowuje do nowych funkcjonalności dawne obiekty rolnicze. Studio Atelier Dane z Lizbony przekształciło prostą wiejską stajnię w atrakcyjne letnie siedlisko dla całej rodziny.

Architekci usunęli naturalny podział ścian istniejący w stajni, oddzielający poszczególne boksy, ale zachowali centralny korytarz, który ciągnie się poprzez całą długość budynku. Hotelik jest podzielony na pięć identycznej wielkości pomieszczeń. Korytarz biegnie przez centrum każdego pokoju i może być zamknięty przy użyciu drewnianych drzwi z odsłoniętymi wzmocnieniami. Drewniane kratownice i belki stropowe są pomalowane na biało i są pozostawione jako element wystroju wnętrz w każdym gościnnym pokoju.

Projekt zrealizowany został w rozległej nieruchomości Sítio das Lezírias. Są tam zlokalizowane dwa budynki - dworek i stajnia. Rewitalizacja obiektu stajni jest wynikiem pierwszej fazy lokalnej strategii rozwoju, która ma na celu ożywić starą ziemię rolną, łącząc stare metody rolnicze i nowy sposób życia. Na terenie, gdzie zlokalizowana jest Sítio das Lezírias, rzeka Sado stanowiła główny czynnik rozwoju gospodarczego obszaru za sprawą żeglugi. Rozległe obszary produkcji soli przyczyniały się do znacznego ożywienia regionu, a żyzna gleba wspomagała rolnictwo.

Cały artykuł: Stajnia jako hotel.

wtorek, 12 marca 2013

Zaproszenie do Akademii Kobiet Budujących

Akademia Kobiet Budujących już w tym tygodniu rozpoczyna swoje spotkania, które do końca kwietnia będą odbywać się w miastach na terenie całej Polski.

poniedziałek, 25 lutego 2013

Film o silkatach

Film poniżej prezentuje współczesny proces produkcji silikatów, a dokładnie bloczków SILKA. Cegły i bloczki wapienno-piaskowe SILKA produkowane są z mieszanki piasku kwarcowego (90%), wapna palonego mielonego (7%) i wody (3%). Tutaj można znaleźć więcej informacji o materiałach budowlanych - silikatach.


środa, 13 lutego 2013

Akademia Kobiet Budujących

Czy z bloczków silikatowych można wybudować dom? Jeśli jesteś kobietą, to możesz się o tym dowiedzieć podczas kolejnych spotkań Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG, czyli wymiany doświadczeń i wiedzy poświęconej ‘kobiecemu punktowi widzenia branży budowlanej’. Uczestniczki Akademii Kobiet Budujących w trakcie spotkań uzyskają między innymi:

- dostosowane do indywidualnych potrzeb praktyczne porady od ekspertek budowy, czyli kobiet od lat zaangażowanych w rynek budowlany w Polsce;
- informacje na temat badań geotechnicznych, usytuowania działki oraz jej przydatności;
- wskazówki dotyczące wyboru projektu domu, przygotowania dokumentacji budowlanej;
- wiedzę, jak rozmawiać z fachowcami zaangażowanymi w budowę domu;
- informacje formalno-prawne związane z inwestycją budowlaną;
- wiedzę jak sprawnie estymować koszty poszczególnych etapów budowy.

>> Informacje o Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG 20133 >>

Czemu powstała inicjatywa Akademia Kobiet Budujących SILKA YTONG? Bo kobiety są skuteczne! Posługują się interakcją, potrafią się komunikować oraz radzą sobie w trudnych sytuacjach złożonego procesu budowy domu. Akademia to przestrzeń kobiecych rozmów oraz wymiany doświadczeń o budowaniu domu. Akademia Kobiet Budujących nie jest próbą zrozumienia męskiej branży budowlanej, ale zerwaniem ze stereotypami i uzupełnieniem sektora budowlanego o specyficzny i skuteczny ‘kobiecy punkt widzenia’.

Spotkania w ramach Akademii Kobiet Budujących SILKA YTONG stanowią edukacyjną i poradnikową propozycję dla aktywnych i przedsiębiorczych kobiet, które planują lub rozpoczęły już budowę domu. Akademia Kobiet Budujących jest także miejscem ożywionej dyskusji, wymiany doświadczeń i kontaktów pomiędzy uczestniczącymi w niej Paniami. Zapraszamy do rejestracji w bezpłatnej Akademii Kobiet Budujących.

W ramach spotkań AKB wszystkie informacje zostały przygotowane i są prezentowane przez kobiety. Są to zarówno pracownice firmy Xella Polska, jak również niezależne ekspertki budowy SILKA YTONG. I to właśnie one, kobiety, prezentują podczas Akademii Kobiet Budujących swoją wiedzę i swoje doświadczenia związane z budową domu.

Zapraszamy też na fanpage - Akademia Kobiet Budujących na Facebook.com.

sobota, 9 lutego 2013

Poprawa parametrów energetycznych obiektów dzięki ocieplaniu od wewnątrz

Xella Polska inauguruje cykl konferencji MULTIPOR w całej Polsce. Będą to spotkania szkoleniowe poświęcone zagadnieniu ocieplenia od wewnątrz. Pierwsze konferencje odbędą się w Bydgoszczy (25.02), Toruniu (26.02), Olsztynie (27.02) i Białymstoku (28.02).

Liczne analizy wykazują, że największe straty ciepła następują podczas przesyłu energii oraz z powodu braku lub złej termoizolacji budynku. Konferencje przeznaczone są więc dla zainteresowanych tematyką termomodernizacji architektów, konserwatorów zabytków, zarządców nieruchomości, audytorów energetycznych oraz wszystkich zainteresowanych tematem ocieplania od wewnątrz.

Ocieplanie od wewnątrz jest w wielu przypadkach jedyną wskazaną bądź dopuszczalną metodą poprawy parametrów cieplnych obiektu. Pozwala zachować fasadę w oryginalnym kształcie, stąd też ma zastosowanie przy budynkach podlegających opiece konserwatora zabytków. Wiele z tego typu obiektów zmienia po termomodernizacji swoją funkcję -  przekształcane są na hotele, obiekty konferencyjne, czy mieszkaniowe – dostosowanie parametrów cieplnych do współczesnych wymagań nabiera więc ogromnego znaczenia. Ocieplanie od wewnątrz jest także skutecznym rozwiązaniem dla właścicieli mieszkań w starym budownictwie, czy też w blokach z wielkiej płyty, które nie zostały docieplone od zewnątrz, bądź też izolacja zewnętrzna jest niewystarczająca.

Program konferencji Poprawa parametrów energetycznych obiektów dzięki ocieplaniu od wewnątrz obejmuje zarówno informacje poświęcone wymaganiom prawnym, fizyce budowli oraz analizie cieplno-wilgotnościowej, jak ró wnież prezentację technologii i przykładów zastosowań płyt izolacyjnych MULTIPOR. Spotkania poprowadzą eksperci technologii MULTIPOR, certyfikowani w zakresie doradztwa energetycznego.

Program konferencji, dostępne terminy oraz możliwość rejestracji znajdziesz tutaj. Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne.

Kalendarz konferencji Poprawa parametrów energetycznych obiektów dzięki ocieplaniu od wewnątrz:
:
25.2.2013 - Bydgoszcz, Hotel Kuźnia, ul. Gdańska 67
26.2.2013 - Toruń, Hotel Bulwar, ul. Bulwar Filadelfijski 18
27.2.2013 - Olsztyn, YachtClub Tiffi, ul. Żeglarska 7
28.2.2013 - Białystok, Villa Tradycja, ul. Włókiennicza 5
1.3.2013 - Warszawa, Hotel Rialto, ul. Wilcza 73
4.3.2013 - Łódź, NoBo Hotel, ul.Liściasta 86
4.3.2013 - Kalisz, Hotel Europa, Aleja Wolności 5
5.3.2013 - Poznań, Centrum Konferencyjne Adam's, ul. Jana Matejki 62
6.3.2013 - Szczecin, Hotel Focus, ul.Małopolska 23
7.3.2013 - Zielona Góra, Ruben Hotel, Al. Konstytucji 3 Maja 1A
8.3.2013 - Wrocław, Centrum Konferencyjne WPP, ul. Fabryczna 10
12.03.2013 – Gdańsk, Hotel Gdańsk, ul.Szafarnia 9,
13.02.2013 – Płock, Hotel Czardasz ul. Dobrzyńska 62b

czwartek, 31 stycznia 2013

Materiał budowlany - silikaty

Niektóre materiały budowlane znane sa od tysięcy lat, jako funkcjonalne materiały do budowania domów. Na pewno jest takim materiałem drewno oraz wapień i piaskowiec. Drewno nie do końca sprawdza się jako materiał spełniający oczekiwania współczesnego budownictwa. Jednak wapień i piaskowiec stanowią nadal bardzo ważny, popularny surowiec budowlany.

Materiały budowlane znane na rynku jako silikaty, to cegły wapienno-piaskowe. Współczesne cegły wapienno-piaskowe produkuje się w sposób dużo bardziej zaawansowany, w pełni wykorzystując w ten sposób zalety tych surowców. Silikaty otrzymuje się bowiem z mieszaniny piasku kwarcowego (90%), wapna (7%) i wody (3%). Pod działaniem przegrzanej pary wodnej o temperaturze 200°C przy zwiększonym ciśnieniu 16 atmosfer około 4÷7% krzemionki łączy się z wapnem tworząc nierozpuszczalne krzemiany wapnia. Tak powstałe związki wiążą ziarna piasku, co wpływa na wysoką wytrzymałość gotowych wyrobów. Proces produkcji silikatów trwa obecnie niespełna 12 godzin.

Bloki wapienno-piaskowe SILKA charakteryzują się przede wszystkim bardzo wysoką gęstością – od 1200 do 1800 kg/m3. Dzięki temu bloki SILKA są niezwykle wytrzymałe, co pozwala wznosić, szczególnie w budynkach jednorodzinnych, cieńsze ściany konstrukcyjne. Wysoka gęstość gwarantuje także bardzo dobrą izolacyjność akustyczną i akumulację ciepła. Sprawia to, że ściany z bloków wapienno-piaskowych SILKA doskonale sprawdzają się jako przegrody wewnętrzne zapewniające komfort i ciszę oraz bardzo dobre warunki termiczne, szczególnie w upalne letnie dni.

niedziela, 13 stycznia 2013

Akustyka

Bardzo często mieszkańcy budynków wielorodzinnych borykają się z problemami niechcianych hałasów z sąsiednich mieszkań, klatek schodowych oraz z zewnątrz. Zalew dźwięków jest coraz trudniejszy do opanowania, bo żyjemy w bardzo hałaśliwych czasach.

Wszystkie mury wykonane z bloków wapienno-piaskowych SILKA są doskonałym izolatorem akustycznym. Aby przegroda zapewniła odpowiednią izolacyjność akustyczną wystarczy ściana z silikatów o grubości 12 cm. Do ścian, którym stawia się największe wymagania akustyczne polecane są bloki wapienno-piaskowe SILKA E18A.